DOÇ. DR. ABDULCEBBAR KAVAK | Nisan | 2020 | KÖŞELER | Okunma: 91
Allah katında en değerli insan, takva açısından en üstün olanımızdır. Aynı şekilde toplumsal hayatta en çok değer verilen ve saygı duyulan kişiler, ahlaki yönleriyle öne çıkan erdemli şahsiyetlerdir. İnsanı takva ve erdeme götüren davranışlarımızın temelinde ise bedenimize sıhhat veren, gönül dünyamızı ve ruhumuzu huzura erdiren ibadetler gelmektedir. İşte bu ibadetlerin en başta gelenlerinden biri oruçtur. Bu ibadet, Hicretin ikinci yılında farz kılınan Ramazan orucuyla Müslümanların hayatına girmiştir. Bu ulvi ibadet, barındırdığı tüm hayır ve bereketiyle inananların hayatında ayrı bir maneviyat iklimi meydana getirmiştir.
Oruç, insanın bedeni ve ruhi gelişimine katkı sağlar. Oruç bir yıl boyunca yoğun bir tempoyla çalışan ve yıpranan insan bedeninin bir aylık süreçte dinlendirilmesi, zararlı maddelerden arındırılması, daha güçlü ve dinamik bir hale getirilmesidir. Oruç, insan bedeninin sağlık bulmasının en fıtri ve doğal yollarından biridir. Bu nedenledir ki Hazret-i Peygamber (sas), “Oruç tutun, sıhhat bulursunuz.” buyurmuştur.
Oruç, sadece bedenimize değil ruhi gelişimimize de ciddi katkılar sağlar. Hatta bedensel ibadetler içinde ruhi gelişime en fazla etki edenlerden biri hiç şüphesiz oruçtur. Hazret-i Peygamber insanın manevi gelişimini hızlandıran ve ruhuna huzur veren oruç için, “Oruç kalkandır.” buyurmuştur. Evet oruç gerçekten bir kalkandır. Bedenimizi hastalıklara ve maddi bünyemizi zayıflatan unsurlara karşı güçlü ve doğal bir koruma sağlar. Bu yönüyle bir kalkandır. Bunun dışında manevi olarak ruhumuzu çökerten ve bizi Allah’tan uzaklaştıran nefsimize ve şeytana karşı bir kalkandır.

(Yazının tamamı derginin 92. sayısında.)

Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun....

Bu yıl mübarek ramazan ayını buruk bir ruh haliyle idrak ettik....

İlim ve İrfan dergisinin Haziran sayısı (sayı: 94) Allah'a kul olabilmek dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016