Aziz kardeşlerim, insanların Şeyh Hazretlerinin adabına ilgi göstermesi ve onun dergahına gelerek dinlerini öğrenmeleri, tevbe edip Allah’ın yoluna dönmeleri hem benim için hem de siz Müslüman kardeşlerim için büyük bir mutluluk kaynağıdır. Benim için büyük bir mutluluk; çünkü -şükürler olsun- Şeyh Hazretlerinin himmetinin izlerini bu toplulukta hissediyorum, görüyorum. Sizler için de büyük mutluluk çünkü bu topluluğun varlığı sizlere büyük yarar sağlamaktadır. Çünkü bu sayede imanınız kuvvetlenmekte ve -inşallah- kurtuluşa ermeniz söz konusu olmaktadır. Şu halde bu topluluk bütünüyle hayır ve berekettir. Nitekim Şeyh Hazretleri buyuruyordu ki: “Bu tür topluluklarda Allah’ın veli kulları eksik olmaz.”
Aziz kardeşlerim, bizim başlıca görevimiz -heva ve hevesimize göre değil- ihlas ve samimiyetle Allah’a ibadet etmektir. Çünkü Allah’ın şeriatına sarılmadan, Allah’ın rızasına uygun amel etmeden kurtuluşa ermek ve sahil-i selamete ulaşmak mümkün değildir. Nitekim şahit eder ki: Ulaşamazsın saadet ve sefaya / Tâbi olmazsan eğer Hazret-i Mustafa’ya.
Aziz kardeşlerim, taat ve ibadetlerimizi ihlas ve samimiyetle ifa etmek zorundayız; Allah’ın yasaklarından uzak kalmak zorundayız; Hazret-i Peygamberin ahlakıyla ahlaklanmak zorundayız; evrad ve ezkarımıza ihlas ve ısrarla devam etmek zorundayız.
Aziz kardeşlerim, gerçek akıl sahibi, âlemlerin Rabbi olan Allah’ın huzuruna varacağı zamandaki durumunu düşünür, işte gerçek iman sahibi budur. Bu durumu düşünmeyen ve aldırış etmeyen tam aksine basit, fani ve küçük zevkleri Allah’ın rızasına tercih eden kimsede ise iman zafiyeti var, demektir. Rabbim bizleri muhafaza buyursun.
(Yazının tamamı derginin Temmuz sayısında.)

Zat-ı Barisi dışında her şey fani olan, saltanatı dışında her şey son bulan yüce Allah’a hamdolsun....

İnsanoğlu tarih boyunca kendi özünün, anlamının arayışı peşinde koşmuştur. Ne olduğunu, nereden geldiğini ve nereye gittiğini daima sorgulamış...

İlim ve İrfan dergisinin Ekim, 2020 sayısı (sayı: 98) tedbir ve takdir dosyasıyla çıktı....

İRFAN BASIM YAYIN DAĞITIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Zeyrek Mahallesi Ömer Efendi Sokak No: 17/A | Fatih / İstanbul | Telefaks: 0(212) 694 98 98
Copyright © 2012-2016